Nautique WWA Nationals Open with New Adaptive Division

2011 Nautique WWA Nationals Opens in Minneapolis with New Adaptive Division

Minneapolis, Minn. – The top wakeboarding talent in the United States gathered today on the banks of the Mississippi River in downtown Minneapolis to kick off the 22nd annual Nautique WWA Wakeboard National Championships, presented by Rockstar Energy Drink. The five-day event, which concludes on Sunday, July 31, opened with semifinal rounds for 11 of its 23 divisions, as riders from around the country began their quest to claim the national title.

While today’s opening rounds saw several national titlists return to the water to begin defending their class crowns, three new faces turned out to compete in the competition’s newest category – Adaptive Standing.

Adaptive Standing is a division at the Nautique WWA Nationals, open to wake athletes with limb loss and limb difference.

“We’re all pretty stoked that they added Adaptive Standing to this event,” said competitor Mike Schultz. “It’s all about having fun, and at the end of it, if I can say I’m the national champion, that’s even better.”

Schultz, 29, of Pillager, Minn. may be competing for his first national title for wakeboarding this week, but “Monster Mike” is no stranger to competition. In fact, since Dec. 16, 2008, when his left leg was amputated above the knee, Schultz has won three X Games gold medals for Adaptive Snocross and Adaptive Super-X, plus several other titles and trophies.

“Action sports are fun, they’re fast and I love doing them,” said Schultz.

The 2009 ISOC True Grit Award winner took second place in his semifinal heat today behind Billy Tonis. But Schultz will look to bounce back in tomorrow’s finals to claim the Adaptive Standing division’s first-ever national title.

The Adaptive Standing division will host its finals tomorrow, July 28 at 10 a.m.

The Nautique WWA Nationals will start tomorrow at 8 a.m. and wrap up at 4 p.m.

The 2011 Nautique WWA Wakeboard National Championships, presented by Rockstar Energy Drink is free to the public during all five days of competition. For those who cannot attend the event in person, just "like" the King of Wake's Facebook page (www.facebook.com/prowakeboardtour) to watch all the live streaming footage.

The 2011 Nautique WWA Nationals will also air on the VERSUS television network at 6 p.m. ET on Tuesday, Sept. 6.

Wednesday, July 27 – Day 1 of 5 Results:

Amateur Women Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Brooke Grassman    58.33

2    Leah Gibney    51.67

3    Abby Delgoffe    45.00

4    Brittany Jennings    36.67

Girls Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Taylor McCullough    70.00

2    Sofia Dinatale    56.67

3    Shelby King    31.67

4    Catherine Hair    20.00

5    Marla Fay    11.67

Adaptive Standing Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Billy Tonis    60.00

2    Mike Schultz    45.00

3    Mike Krohn    30.00

Amateur Wakeskate Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Michael Roeder    73.33

2    Jim Branton    61.67

3    Craig Buss    60.00

4    Austin Polterock    50.00

5    Daniel Prody    38.33

6    Nathan Champaeau    18.33

Masters Women Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Joy Manning    70.00

Veteran Women Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Allison Blaha    61.67

2    Kat Laird    43.33

3    Susan Sheehan    25.00

4    Paula Fay    25.00

Men’s I Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Taylor Kress    75.00

2    John Zdeblick    63.33

3    Tom Pazerunas    55.00

4    Scott Morgan    31.67

Men’s I Division

Semifinal Round – Heat #2

1    Will Green    68.33

2    Tyler Heinz    58.33

3    Corbin Blanton    48.33

4    Michael Dever    36.67

Men’s II Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Brad Gearhart    73.33

2    Rob Cprum    65.00

3    Chad Warren    50.00

4    Nick Cankar    31.67

5    Nick Link    21.67

Masters Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Mike Vanpatten    76.67

2    Tim Nilsen    70.00

3    Steve Jones    57.33

4    Kevin Michael    55.00

5    Brent Anderson    48.33

7    Christopher Full    41.67

Veterans Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Billy Garcia    86.67

2    Mark Norwell    81.67

3    Matthew Vermillion    73.33

4    Richard Blanchard    63.33

5    Michael Fay    33.33

Jr. Men Division

Semifinal Round – Heat #1

1    Jordan Gensler    78.33

2    Tim Burnier    71.67

3    Taylor Ingram    48.33

4    Jackie Sly    43.33

5    Tyler Cockrum    36.67

Jr. Men Division

Semifinal Round – Heat #2

1    Noah Flegel    75.00

2    David Foreman    58.33

3    Jake Eller    50.00

4    Jonathan Abendroth    40.00

Jr. Men Division

Semifinal Round – Heat #3

1    Justin Lee    66.67

2    Nick Vaccari    61.67

3    Dylan Branch    45.00

4    Eddie Meyes    32.67