2009 WWA Worlds Results, Day Two

The top wake athletes from throughout the globe hit the waters of the Orlando Watersports Complex in Orlando, Fla. Friday for the second day of action at the 2009 ROCKSTAR WWA Wakeboard World Championships, presented by Supra.

The 2009 Worlds, which kicked off Thursday and runs through Sunday, August 30, is a four-day-long event featuring pro and amateur wakeboarders and wakeskaters from around the world, including Australia, Japan, New Zealand, Korea, China, Columbia, Argentina, Sweden, France, Brazil, Mexico, Great Britain, Canada and the United States, vying for world titles in 20 different divisions, separated by age and skill level.

Riders in 12 different amateur divisions hit the water Friday for their respective finals to vie for the elusive world title.

Nine U.S. riders took home world titles Friday, while Aussies Tony Iacconi and Cobe France each rode away with one of their own, after finishing in first place in the Boys and Jr. Boys division, respectively. Kanako Ooto claimed a world title for Japan, after topping the Amateur Women division podium.

Also hitting the water Friday were the Jr. Pro Men and Men's I divisions for their semifinal rounds of action. Both divisions will compete again on Sunday for finals.

The pro divisions will take to the water Saturday for their opening-rounds of the contest. The Event will run from 8:00am to 4:30pm on Saturday, August 29; 9:00am to 4:00pm on Sunday, August 30.

In addition to all the action of the water, on land, fans will experience tons of great music and food, athlete autograph signings, chances to win freebies, and shopping at the most cutting-edge stores offering water-sports equipment, including boats, wakeboards, wakeskates, sunglasses and the latest in wakeboarding and surfing fashions.

Tickets can be purchased at the gate on event dates for $10 (general admission), $5 (ages 6-12) or free (ages 5 and under).

FRIDAY, AUGUST 28 - DAY 2 RESULTS:

Jr. Men - Final #1

1. Clay Fraley              USA     60.67

2. Keenan Allen             USA     51.33

3. Justin Payton              USA     38.33

4. Morgan Pederson      USA     37.00

5. Bryan Kryzda            MEX    25.00

6. Danny Faulkner          USA     13.33

Jr. Women - Final #1

1. Emylee Wright         USA     70.33

2. Megan Blaschka        USA     57.33

3. Carolina Rodriguez     MEX    57.00

4. Jasmine Lally              USA     40.00

5. Leah Gibney              USA     27.33

Jr. Boys Beginner - Final #1

1. Jack Dorrestijn        USA     53.89

2. Heiden Hein               USA     48.33

3. Kade Kasey              USA     38.33

4. Mat Doke                  USA     32.22

Jr. Boys - Final #1

1. Cobe France            AUS     50.56

2. Mitch Kappler           USA     46.11

3. Nicholas Brown         USA     42.22

4. Ian Rabon                  USA     35.00

Boys Beginner  - Final #1

1. Jonathan Abendroth            USA   61.67

2. Braxton Feemster       USA     54.44

3. Zandon Feemster       USA     46.11

Boys - Final #1

1. Tony Iacconi            AUS     68.89

2. Noah Flegel               USA     56.67

3. Jason Soven               USA     48.33

4. Paulie Koch               USA     41.33

5. Logan McCracken     USA     38.33

6. Gus Shuler                 USA     20.00

Girls - Final #1

1. Taylor McCullough USA     66.11

2. Rachel Orgill              USA     50.00

3. Katelyn Fenner          USA     45.56

4. Delanie Parker           USA     33.89

Masters Women - Final #1

1. Allison Blaha           USA     48.33

2. Kat Laird                   USA     43.33

3. Jennifer Busser           USA     30.00

Amateur Wakeskate - Final #1

1. Matt Haydon           USA     70.00

2. Jim Branton                USA     53.33

3. Michael Roeder         USA     51.67

Veterans - Final #1

1. Matt Vermillion       USA     70.00

2. Gonzalo Renosto        ARG    62.22

3. Faron Kelsh               USA     48.33

4. Tommy Fambrough    USA     12.22

Men's II - Final #1

1. Duston Swafford      USA     68.33

2. Kyle Green                USA     60.00

3. Nick Link                  USA     50.00

4. Jesse Dunbar             USA     40.00

Jr. Women - Final #1

1. Kanako Ooto           JPN     50.56

2. Ashley Gwartney        USA     30.00

Jr. Pro Men - Semifinal #1

1. Daniel Powers          USA     93.50

2. Jacob Valdez            USA     91.00

3. Taylor Kress              USA     82.00

4. Julian Cohen              USA     38.50

Jr. Pro Men - Semifinal #2

1. Steel Lafferty          USA     94.50

2. Nick Galotifore        USA     88.75

3. Kyle Evans                USA     74.25

4. Pierce Homsey           USA     66.75

Jr. Pro Men - Semifinal #3

1. Mitch Langfield       AUS     98.50

2. Bob Soven                USA     88.75

3. Alex Graydon            USA     79.25

4. Raphael Derome        CAN    57.75

Men's I - Semifinal #1

1. Brad Spencer           USA     65.00

2. Lewis Link               USA     46.67

3. Travis Cook               USA     45.56

4. Tyler Heinz                USA     27.22

Men's I - Semifinal #2

1. Nick Foren               USA     54.56

2. Hunter Hanson        USA     42.89

3. Marcos Torres           MEX    40.00

4. Luke Romero             USA     38.00

Men's I - Semifinal #3

1. Clayton Underwood USA     64.78

2. Leif Lacey                USA     58.00

3. Darin Bishop            NZL     43.56

4. Yu Ishida                   JPN      38.89

5. Scott Morgan             USA     25.44