2009 WWA Worlds Results, Day One

The top amateur wake athletes from throughout the globe hit the waters of the Orlando Watersports Complex in Orlando, Fla. Thursday for the first day of action at the 2009 ROCKSTAR WWA Wakeboard World Championships, presented by Supra.

The 2009 Worlds runs through Sunday, August 30, and is a four-day-long event featuring pro and amateur wakeboarders and wakeskaters from around the world, including Australia, Japan, New Zealand, Korea, China, Columbia, Argentina, Sweden, France, Brazil, Mexico, Great Britain, Canada and the United States, vying for world titles in 20 different divisions, separated by age and skill level.

Athletes compete by performing rail tricks and aerial stunts, while being towed on the water behind the official towboat of the '09 Worlds, the Supra Launch 24V, at a speed of approximately 25mph. Tricks are scored by a panel of judges, with only the top-scoring athletes advancing in each round of the contest until a winner is determined in the finals.

The ROCKSTAR WWA Wakeboard World Championships, presented by Supra kicked off its first day with semifinal rounds for 12 of the 20 divisions, where riders battled it out on the water for a spot in their respective division final, held Friday.

Also competing Thursday were the riders of the Jr. Pro Men division for their quarterfinal round. The field of 25 riders was narrowed down to 12 for tomorrow's semifinals. Among the 12 semifinalists are Bob Soven of Longwood, Fla. and Mitch Langfield of Brisbane, Aus., as the two riders paced their respective heats with a perfect score of 100 points.

The event will run from 8:00am to 4:00pm on Friday, August 28; 8:00am to 4:30pm on Saturday, August 29; 9:00am to 4:00pm on Sunday, August 30.

In addition to all the action on the water, on land, fans will experience tons of great music and food, athlete autograph signings, chances to win freebies, and shopping at the most cutting-edge stores offering water-sports equipment, including boats, wakeboards, wakeskates, sunglasses and the latest in wakeboarding and surfing fashions.

Tickets can be purchased at the gate on event dates for $10 (general admission), $5 (ages 6-12) or free (ages 5 and under).

THURSDAY, AUGUST 27 - DAY 1 RESULTS:

Jr. Pro Men - Semifinal #1

1. Taylor Kress            USA     95.50

2. Jacob Valdez            USA     91.50

3. Freddie Wayne          USA     77.25

4. Michael Dowdy         USA     75.75

Jr. Pro Men - Semifinal #2

1. Steel Lafferty          USA     96.50

2. Alex Graydon          USA     86.75

3. Johnny Tobabaen       USA     83.25

4. Hunter Stich               USA     73.50

Jr. Pro Men - Semifinal #3

1. Daniel Powers          USA     94.25

2. Pierce Homsey        USA     88.25

3. Joshua Twelker          USA     83.25

4. Daniel Dyck               CAN    74.25

Jr. Pro Men - Semifinal #4

1. Nick Galotifore        USA     94.00

2. Kyle Evans              USA     85.50

3. Jarrod Askew            AUS     81.00

4. Kelton Collins            USA     79.50

Jr. Pro Men - Semifinal #5

1. Bob Soven                USA     100.00

2. Julian Cohen            USA     90.00

3. John Jeffries               USA     77.25

4. Connor Bitton            USA     72.75

Jr. Pro Men - Semifinal #6

1. Mitch Langfield       AUS     100.00

2. Raphael Derome     CAN    90.00

3. Toshiki Yasui             JPN      76.50

4. Youki Okumura         JPN      64.25

5. Gunnar Shuler            USA     52.75

Jr. Men - Semifinal #1

1. Morgan Pederson    USA     60.00

2. Keenan Allen           USA     54.33

3. Jackie Sly                  USA     43.33

4. Nick Vaccari             USA     35.00

Jr. Men - Semifinal #2

1. Bryan Kryzda          MEX   64.00

2. Danny Faulkner       USA     51.00

3. Brandon Canney        USA     41.67

4. Cody Prizer               USA     35.00

Jr. Men - Semifinal #3

1. Clay Fraley              USA     61.00

2. Justin Payton           USA     48.00

3. Will Green                 USA     45.67

4. Daniel Pate                USA     25.00

Jr. Boys Beginner - Semifinal #1

1. Kade Kasey             USA     61.00

2. Mat Doke                USA     47.33

3. Benjamin Brown        USA     41.67

4. Jaden Reichl               USA     NS

Jr. Boys Beginner - Semifinal #2

1. Jack Dorrestijn        USA     61.33

2. Heiden Hein             USA     53.67

3. Hunter Henderson      USA     40.67

4. Matias Gutierrez         COL    30.67

Jr. Boys - Semifinal #1

1. Mitch Kappler         USA     60.00

2. Nicholas Brown       USA     52.33

3. Ian Rabon                  USA     42.67

4. Cobe France              AUS     32.00

Boys Beginner - Semifinal #1

1. Jonathan Abendroth            USA   66.67

2. Braxton Feemster   USA     60.00

3. Zandon Feemster     USA     50.67

4. Merrett Fay               USA     41.33

5. Andrew Starling         USA     32.67

6. Yuki Takou                JPN      24.00

Boys - Semifinal #1

1. Jason Soven             USA     61.67

2. Noah Flegel             USA     58.67

3. Robby Holihan           USA     47.67

4. Chandler Frost           USA     34.00

Boys - Semifinal #2

1. Paulie Koch              USA     68.67

2. Gus Shuler               USA     58.33

3. Landon Kasey           USA     42.33

4. Gunner Daft               USA     34.00

Boys - Semifinal #3

1. Tony Iacconi            AUS     74.67

2. Logan McCracken  USA     54.00

3. Ben Watts                  USA     42.00

4. Natsuki Takahashi      JPN      34.00

5. Zach Brown               USA     25.67

Jr. Women - Semifinal #1

1. Emylee Wright         USA     70.67

2. Megan Blaschka     USA     60.00

3. Carolina Rodriguez MEX   40.67

4. Jasmine Lally          USA     35.00

5. Leah Gibney            USA     27.67

Girls - Semifinal #1

1. Taylor McCullough USA     72.78

2. Rachel Orgill           USA     58.89

3. Katelyn Fenner        USA     56.00

4. Delanie Parker        USA     48.56

5. Charmane Lally          USA     36.67

6. Maite Gutierrez          COL    31.78

7. Emily Harmon            USA     18.44

Masters Women - Semifinal #1

1. Allison Blaha           USA     56.66

2. Kat Laird                 USA     51.78

3. Jennifer Busser       USA     36.22

4. Susan Sheehan           USA     31.78

5. Geri Robertson          USA     27.56

6. Elizabeth Freeman      USA     24.11

Amateur Wakeskate - Semifinal #1

1. Matt Haydon           USA     80.00

2. Michael Roeder      USA     71.67

3. Jim Branton             USA     56.67

4. Shinya Kondo            JPN      41.67

5. Devin Canney            USA     31.67

6. Barna Becsek            CHN    25.00

Veterans - Semifinal #1

1. Matt Vermillion       USA     70.00

2. Gonzalo Renosto     ARG    63.89

3. Faron Kelsh             USA     53.33

4. Tommy Fambrough USA     52.75

5. Camilo Gutierrez        COL    44.44

6. Shinobu Yamagishi     USA     37.22

7. Michael Fay               USA     30.00

Men's II - Semifinal #1

1. Duston Swafford      USA     71.11

2. Nick Link                 USA     65.28

3. Kyle Green              USA     63.33

4. Jesse Dunbar           USA     50.56

5. Brian White                USA     47.22

6. Brad Gearhart            USA     41.67

7. Tatsuya Sagara          JPN      34.44

Jr. Women - Semifinal #1

1. Kanako Ooto           JPN     45.00

2. Ashley Gwartney     USA     32.20